Helista
+372 607 5061

AIAVOOLIKUTE ABC 2011! NTS- revolutsioon!

AIAVOOLIKUTE ABC 2011! NTS- revolutsioon!
27 April, 2022

AIAVOOLIKUTE ABC 2011

NTS- revolutsioon!

PROLOOG: Talv on taandunud jättes jõulise kevadpäikese alla enneolematult suured lumehunnikud. Järk-järgult otsitakse kuuri- ja keldrisoppidest välja eelmisest vegetatsiooniperioodist säilinud voolikuriismed, et juhtida eemale sulavett või pumbata välja see, mis juba keldrisse tunginud. Kevade edenemisel ja taimeistutusperioodi saabudes muutub korraliku vooliku omamise või soetamise küsimus üha aktuaalsemaks. Ja nii läbi suve kastmisegiidi all kuni sügisvihmadest tingitud uputuste või koguni “jaanuaritormideni” välja. Rääkimata professionaalsetest kurgi- või lillekasvatajatest ning paljudest autopesulatest, põllumajandussaaduseid töötlevatest ettevõtetest vms. asutustest, kus kasutatakse voolikuid aastaringselt sõltumata aastaajast.

EKSIARVAMUSED: Voolikutel pole inimese elus mingit tähtsust; voolikud on kõik ühesugused v.a. värvus; voolikumaailm on väga lihtne; kõik “rohelised” on halvad ja kõik “kollased” on head voolikud; mida peenem voolik seda suurem surve ja tootlikkus jne.

TEGELIKKUS: Voolikute kasutusvaldkond on väga suur. Erinevatel hinnangutel toodetakse maailmas üle poole miljardi kilomeetri voolikut aastas. Laias laastus jagatakse need tehnilisteks- ja aiavoolikuteks. Aiavoolikud jagunevad veel kasutamise sihtotstarbe, valmistamistehnoloogia ja- materjali ning tootjate järgi. Nendest omakorda on tingitud voolikute erinevad hinnaklassid, läbimõõdud-pikkused, survetaluvused, universaalsus kui ka keskkonnasõbralikkus.

Kõige esimesed voolikud olid ühekihilised ja tänapäeval on need vähekasutatavad kuna neil on vähene vastupidavus UV-kiirgusele ning tihtipeale sõltuvalt materjali seinapaksusest ka olematu survetaluvus isegi tavatemperatuuridel.

Vastupidavamate voolikute tootmistsükkel on väga keeruline ja nõuab tugevat oskusteavet tooraine kasutamisest ja tootmisprotsessidest koos sügavate teadmistega tekstiili õmblemisest. Eelpool mainitud kriteeriumitele vastab kindlasti maailma suurim voolikutootja FITT SpA, kes valmistab oma tooted reaalselt Itaalias ja seda juba üle 50 aasta, valmistades erinevaid voolikuid sellistele tuntud kaubamärkidele nagu: Bosh, Gardena, Claber ning paljudele teistele. FITT- voolikud on tavaliselt 3 kuni 7 kihilised. Erinevad kihid tagavad UV-kindluse, survetaluvuse 6 kuni 50bar, elastsuse, väldivad hallituse tekkimist ja vetikate vohamist, on Cd ja Ba vabad. Samuti on voolikud joogiveele ja toiduainetele.

Kõigepealt olekski vaja välja selgitada, mille jaoks aiavoolikut vaja läheb. Arvestama peab, kas voolik on pidevas päiksekiirguses pikemat aega või on vaja teda pidevalt ühest kohast teise transportida. Kas tahame pikema maa taha toimetada suuremat veekogust, täita-tühjendada lühikese ajavahemiku jooksul mahuteid- basseine või piirdume autopesemise ja lillepoti kastmisega aknalaual. Toidame voolikuga survepesurit või varustame veega kastmisvihmuteid. Mida pikemad trassid ja suuremat veehulka vaja läheb, seda jämedama vooliku peame valima (N:3/4”-sisemõõt 20mm; 1”-sisemõõt 25mm; 1.1/4”-sisemõõt 32mm; rullipikkused üldjuhul 50m). Pikemate trasside puhul võib voolikuid jätkata kiirliidetega (1/2”kuni 1”) või messingist voolikuliidete “kuuskede” ning roostevaba voolikuklambritega.Võib ka valida variandi, kus peatrass on jämedast voolikust ja hargnemised peenemast. Kui voolikut ei ole vaja pidevalt liigutada, siis piisab odavama hinnaklassi 3-kihilisest radiaalse polüestrist tugevdusvõrguga voolikust ( nt.: IDRO GREEN- värvus tumeroheline). Kui voolik jääb pidevasse päikesekiirgusesse peaks ta olema kindlasti üle keskmise UV-kaitsega 4-kihiline (nt.: MINT-tüüpi- värvus heleroheline). Autopesul on mugavam kasutada voolikuid mõõtudes ½”-sisemõõt 12,5mm ja 5/8” –sisemõõt 15mm (rullipikkused 25 või 50m). Mugavaima tulemuse saate kui kasutate sellistes liikuvamates kasutuskohtades nagu aktiivpesu või poolile kerimise korral voolikut, millel on eelpingestatud võrguga tugevdusarmatuur (NTS ja DCT-tüüpi). NTS- No Torsion System e. väände- ja sõlmevaba süsteem on FITT SpA poolt patenteeritud süsteem, mis on voolikutööstuses vallandanud tõelise revolutsiooni. Kuna eelpingestatud võrk on helikoidaalse (ruumilisspi raalse) struktuuriga, siis on välistatud vooliku kontrollimatud rullumised surve all ning pusade, sõlmede, voltide ning vä änete teke vooliku aktiivkasutusel. Sellise voolikuga võidame kõik mugavuses ja ajas. DCT- Double Cell Technology e. topelthelikoidaalne (topeltruumilisspiraalne) kärgstruktuurtehnoloogia on hetkel voolikutööstuse tipp maailmas. Siin tagatakse veesurve kuni 50 bar ja vastupidavus -20¤C kuni +60¤C. Samal ajal säilib ülim elastsus ja sõlmevabadus. Kuna nii NTS kui DCT on FITT SpA pool t patendiga kaitstud, siis on tema ka ainus, kes selliseid voolikuid toodab. Nii, et kes soovib muretut ja mugavat kastmisvoolikut peab voolikurulli pakendilt otsima tähelühendeid NTS ning DCT. Kõik muud alusetult üleskiidetud alternatiivkudumitega voolikud võib taandada tavalise ühekordse radiaalvõrgu omadustele kuna suure tõenäosusega tekivad aktiivkasutusel ja poolile kerimisel murdekohad, sõlmed, voldid, kitsendused ning surve rakendumisel ei suudeta vältida kontrollimatut rotatsiooni.

EPILOOG: Voolikuostul ei tasu arvestada kuulujuttudega ega otsustada värvuse järgi. Samuti ei pruugi kehtida ka reegel, et mida odavam, seda parem või vastupidi, sest müügilettidelt võib leida täiesti tavalist ühekihilist ja ka jäika plastmassvoolikut hirmkalli hinnaga. Kuna seoses odava hinnaga on üha rohkem euroopasse tungimas suhteliselt tundmatute tootjate kaupa erinevatest aasia piirkondadest, siis on vooliku valimisel üsna oluline jälgida, kus ja kelle poolt on voolik valmistatud. Siinkohal tasuks alati eelistada voolikut, mis tuleb otse spetsialiseerunud voolikutootjalt, kelle pikaaegne tootmiskogemus võimaldab väljastada laia nimistut eriotstarbelist kvaliteettoodangut, mille keskkonnasõbralik materjal ja valmistamiskoht on teada ning garantiijuhtumid olematud.